Reacțiile la aurul câștigător al gimnasticii femeilor din SUA sunt demne de medaliile lor

Conținut:

Întâlnirea și apoi depășirea celor mai mari așteptări ale tuturor, echipa femeilor din SUA a câștigat marți medalia de aur pentru competiția de echipă. Superstarul Simone Biles a pregătit terenul pentru a doua victorie olimpică a echipei, împreună cu coechipierii Aly Raisman, Gabby Douglas, Laurie Hernandez și Madison Kocian. Reacțiile Twitter la gimnastica femeilor din SUA câștigătoare de aur, totuși, sunt demne de medaliile lor.

Aceasta este prima dată când o echipă americană de gimnastică a câștigat medalii de aur spate-înapoi. Scorul final al echipei de 184.897 a fost cu peste opt puncte mai mare decât medaliștii de argint din Rusia - o marjă cu adevărat uriașă. Considerat ca fiind practic fără cusur, performanțele care au contribuit la un scor incredibil de mare indică faptul că lucrurile mari vor veni în finalele individuale, care vor avea loc joi, 11 august. Biles și căpitanul echipei Raisman, care a câștigat primul și al doilea la calificări, va reprezenta SUA. Echipa de echipă Douglas ocupă locul trei, dar regulile olimpice interzic echipelor să aibă mai mult de două gimnaste în finalele individuale. Deci, chiar dacă scorul lui Douglas a fost cu aproape două puncte mai mare decât cel de pe locul patru, brazilianul Rebeca Andrade, se pare că am văzut ultimul Douglas deocamdată.

Dar înapoi la celebrarea!

A fost numit "ultimul cincis" (pentru că fiecare echipă din SUA are nevoie de porecla), femeile au fost conduse la victorie de către coordonatorul echipei naționale, Martha Karolyi. Karolyi a antrenat echipa americană din 2001 și se retrage la ceea ce pare a fi un vârf neatins. Echipa a ales "The Final Five" ca porecla deoarece sunt echipa olimpică a lui Karolyi; este menit să o onoreze. În plus, la următoarele jocuri olimpice, echipele de gimnastică vor fi formate din patru membri, nu cinci. Cu adevărat, acești sportivi marchează sfârșitul unei ere, pentru că în 2020 lucrurile ar putea arăta foarte diferit.

Biles a primit cel mai bun seif, fascicul și scorurile zilei - o distincție pe care speră să o ia la evenimentele individuale mai târziu, în speranța de a câștiga mai multe medalii. Ea ar putea câștiga un total de cinci în timp ce în Rio, care ar adăuga colecția ei deja exhaustivă de medalii la Campionatul Mondial (are 10).

În prezent, SUA este legată de China pentru prima dată cu cinci medalii de aur câștigate. Luând în considerare toate nivelurile de medalii, SUA este cu mult înainte, cu 20 împotriva Chinei 13. Dar suntem la începutul competiției în acest moment. Săptămânile următoare vor oferi cu siguranță mai multe surprize și supărări, oferind noi nume de gospodărie care să învețe în timp ce apreciază vechii favoriți.